Rahvarõivakoolitus

Augusti lõpus alustas Rakveres Virumaa Kunsti ja Käsitöö Seltsi eestvedamisel kahe aastane rahvarõivaste valmistamise koolitus, mille käigus saavad osalejad põhjalikud teadmised oma kihelkonna rahvarõivakostüümi koostamisest, valmistamisest ja kandmistraditsioonidest. Rahvarõivahuvilised valmistavad endale või oma pereliikmele rahvariided.

Koolitused toimuvad SA Virumaa Muuseumidele kuuluvas Rehbinderi majas (Tallinna 5 Rakvere) kord kuus laupäeval ja pühapäeval. Koolituskava on koostatud Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu ning MTÜ Rahvarõivas programmi ja varasemate koolituskogemuste põhjal. Koolituste läbiviimist toetab Rahvakultuuri Keskuse Virumaa pärimuskultuuri programm.

Kahe-aastase õppetöö käigus valmistab iga osaleja kogenud juhendajate õpetusel soovikohase rahvarõivakomplekti ning kirjaliku töö, mis sisaldab ajalooliste esemete uurimust ning tööjuhiseid komplekti valmimise kohta. Õpetajateks on kogenud rahvarõivameistrid Silja Nõu, Vilve Jürisson, Anu Pink, Maret Lehis, Angelika Nöps, vajadusel kaasatakse erinevate tehnoloogiate spetsialiste. Koolitusjuht Kersti Loite.

Õppekava maht on 360 akadeemilist tundi auditoorset tööd, millele lisandub iseseisev töö. Õppekava hõlmab tutvumist muuseumi arhiivide ja originaalesemetega, sealhulgas ERM-i esemefondi külastust; loenguid erinevate paikkondade rahvarõivastest; rahvarõivakomplekti valmistamiseks vajalike tehnikate, töövõtete ning lõigete tegemise õppimist.